Home

IX edycja AUTO NOSTALGII

IX edycja Auto Nostalgii odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia w nowej lokalizacji - Global Expo w Warszawie (Modlińska 6D). Na terenie dawnej fabryki FSO na pasjonatów motoryzacji

czytaj więcej...

67 rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO

Zapraszamy wszystkich entuzjastów oraz sympatyków FSO na coroczną imprezę z okazji rozpoczęcia produkcji aut na warszawskim Żeraniu.

czytaj więcej...

Autonostalgia 2012

1-3 Czerwca w centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbyła się druga edycji targów zabytkowej motoryzacji Autonostalgia 2012. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...

Fotorelacja: XXI Ogólnopolski Zlot FSOAK Toruń 2011

Za nami kolejny udany zlot! Tym razem miejscem na nasze spotkanie był Camping Tramp w Toruniu. Organizatorem zlotu był Czeczun i trzeba mu pogratulować bardzo dobrej organizacji. Pogoda w większości

czytaj więcej...
http://www.fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/366084AN2019.jpg http://www.fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/406522zt_wydarzenia.jpg http://www.fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/7313571.jpg http://www.fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/657332P6016394.JPG http://www.fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/631852P8144833.JPG http://www.fsoautoklub.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/610169P8144837.JPG
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozpoznanie rocznika produkcji samochodu FSO po szybie
Wpisany przez Adamus   
czwartek, 27 października 2011
Rozpoznanie rocznika produkcji samochodu FSO nie jest specjalnie trudne nawet dla laika (o ile samochód właśnie się nie porusza ;-) ). Najbardziej niezawodnym sposobem jest obejrzenie napisów umieszczonych na szybach samochodu. Poniżej logo ?BESPO? (skrót od Bezpieczne Szkło Polskie) i innych znaków i napisów homologacyjnych można zlokalizować dwie liczby rozmieszczone symetrycznie z lewej i prawej strony.
Prawa liczba określa ostatnią cyfrę roku, w którym wyprodukowano szybę. Np.: 6 = 1976 albo 1986 albo 1996; 9 = 1979 albo 1989. Po ogólnych oględzinach samochodu łatwo można stwierdzić z której dekady pochodzi ? w końcu 10 lat odciska się znacznie na samochodzie na jego stanie technicznym albo uwidacznia w zmianach modernizacyjnych.
Lewa liczba określa kolejny miesiąc, w którym wyprodukowano szybę. Np. 2 = luty, 11 = listopad itd.

Poniżej przykład szyby pochodzącej z lipca 1982 roku - lewa liczba 7 = lipiec, prawa liczba 2 = 1982 r.


Przy określaniu rocznika w ten sposób należy pamiętać, że:
1.
samochód musiał zjechać z taśmy nie wcześniej niż wyprodukowano jego (oryginalne) szyby ? czyli często jeżeli najstarsza szyba pochodzi z konkretnego miesiąca, to sam samochód mógł zjechać z taśmy np. miesiąc albo dwa później.
2.
szyby mogły być wymieniane. Jeżeli wszystkie pochodzą z tego samego okresu (różnice poniżej 3 miesięcy) to można uznać, że są oryginalnie zamontowane w samochodzie. W innych przypadkach trzeba być bardziej ostrożnym. Jeżeli np. część z szyb pochodzi z ewidentnie innego rocznika to pewnie była wymieniona ? nie należy jej brać pod uwagę przy określaniu rocznika auta ? bierzemy pod uwagę ?większość? szyb z podobnego okresu produkcji.
3.
określanie rocznika ww. metodą jest skuteczne w samochodach FSO produkowanych od drugiej połowy lat 70-tych do drugiej połowy lat 90-tych.
W latach 70-tych i wcześniej stosowano różne oznaczenia, ale często spotykana była ostatnia cyfra roku produkcji szyby.
Od lat 1997-1998 na szybach znajdują się już tylko dwie ostatnie cyfry roku produkcji szyby ? brak oznaczeń miesiąca.
W obu przypadkach dokładność ograniczona jest do jednego roku.

Mam nadzieję, że informacje te przydadzą się czytelnikom forum. Przy oględzinach ciekawego samochodu z FSO proponuje korzystać z ww. zasad i podawać na forum roku produkcji wraz z opisem czy fotografiami. W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z nami.

Pozdrawiam
Adamus